Autor Wątek: fototgrafia dowodowa i dochodzeniowa ;)  (Przeczytany 2395 razy)

Offline autograf

• ________
  • wracam na stałe na tff
fototgrafia dowodowa i dochodzeniowa ;)
« dnia: Czerwiec 26, 2013, 04:35:18 am »
Jadę. Temat jest taki. Pan zna mojej zjdęcia mord i je kupuję. Poporosiłbym mnie, że bym mu kumfotowo zrobił sesje, żeby bohater mógł se wybrac oko, noc te sprawy. Niby jednkowe, lecz te same. Trzeba to ogarnaąć to i parę grpsza siędzia. Pomożecie? Potrerta 50mm palnąć chyba umiem, ale tak jakieś uchod odkryty i inna sterta bzur i tp.

Najażeijsze, to zdjęcia mają lecieć do dowodu i te sprawy. U każdego Pana fotografa są uwagi, najczęściej lekceważone, dlatego też zmamierzam się pochylić się nad temetem głębiej.

Liczę na Was! ;)
napisałem na facebooku, że złamałem nogę! i 18 osób kliknęło "Lubię to!"

Offline creep

• ________
Odp: fototgrafia dowodowa i dochodzeniowa ;)
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 26, 2013, 11:36:29 am »
Autograf, piłeś coś? ;)

Offline autograf

• ________
  • wracam na stałe na tff
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 26, 2013, 13:34:30 pm »
Nie za dużo, ale serio poproszono mnie o zdjęcie do dowodu osobistego i nie wiem jak sie do tego zabrać ;)

Offline Radek

• ________
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 26, 2013, 19:42:49 pm »
Pewnie się wygłupię, bo to widziałeś, ale obwarowania prawne są TAKIE , a reszta...? Cóż, sądzę, że powinieneś dać radę.
Czymtasem...

Offline autograf

• ________
  • wracam na stałe na tff
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 29, 2013, 19:12:28 pm »
Dzięki za link!! Wiesz ja nie mam studia, profesjonalnych lamp i jeszcze bardziej profesjnalnych teł, klęczników komunijnych i podobnych zabawek. Mam za to brudną białą ścianę :)

A jak jest z głębią ostrości? Może być płytko, ktoś/coś to reguluje? Nie mówię tu od razu o głębi rodem z dużego formatu, ale ciut większa ale nie za duża może być? Głównie chodzi o odcięcie tła. I czy tło może być inne niż białe? Mogą znajdować się na drugim planie jakieś przedmioty? Dzbanek z wodą a w nim chryzantemy na przykład?

Serio nie wiem ;)

ed

Czytam pierwszy post i legenda by się jednak przydała :D

Offline bombel

• ________
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 17, 2013, 22:34:21 pm »
Zasadniczą sprawą jest to, jakim pomieszczeniem dysponujesz i ile jesteś w stanie przeznaczyć na studio portretowe. Oczywiście im więcej tym lepiej, ale nie kazdy moze sobie na to pozwolić, ja na przykład nie mam takich możliwości...

Ideałem byłoby, gdybyś miał duże, ciemne pomieszczenie i kilka świateł - bo wtedy mógłbyś kontrolować niezależnie światło na obiekt i tło. Czyli mógłbyś robić komuś zdjęcie na idealnie białym tle (tło prześwietlone), kolorowym (ośweitlone światłem puszczonym przez kolorowy filterek), czy czarnym (tło bez świateł). Mam nawet gdzieś wyliczenia, jak to mierzyć; wystarczy parę pomiarów aparatem z pomiarem punktowym i odrobina zrozumienia, żeby to ogarnąć do końca.

Jak nie masz dużego studia, trzeba sobie radzić naokoło. Nie wiem jakie dokładnie są wymagania dotyczące zdjęć do dokumentów, ale na pewno tło nie może być wzorzyste, więc wymagania będzie łatwo spełnić mając pinezki, karton i kilka lampek z żarówkami albo diodowymi, albo energoszczędnymi (choć te mając określoną ilość włączeń/wyłączeń szybko padną, jak je będziesz co chwilę włączał/wyłączał.

Kwestia określenia czym oświetlać modela jest prosta: dwoma lampami, lub w ostateczności jedną lampą i blendą. Jedna lampa bez blendy odpada (za głebokie cienie powstaną od nosa, brody, itd).

Pozostaje kwestia jak to wszystko poustawiać. Myślę, że jedno popołudnie razem z narzeczoną robiącą za modela starczy, żebyś to opanował. I kwita. :)

Co do portretów studyjnych - smukłe panie w pozach filozoficzno-marzycielskich czy podobne -  to o takich dowiesz się prosto, bo chyba żadna dziedzina fotografii nie jest tak skodyfikowana, jak portret studyjny. W każdym poradniku masz wszystko wyłożone: jakie szkła, jaka głębia, na co nastawiać ostrość, co dawac w tle, jak upozować modela - naprawdę mówią o prawiei każdym aspekcie. Są nawet  (gdzieś to miałem w linkach) takie zestawienia póż, w jakich ma być model/modelka, żeby wyjść najkorzystniej. Tu nei ma co robić na oślep, tylko trzeba poczytać dwa poradniki, i będziesz wiedział dokumentnie wszystko.
Pozdrawiam bombelkowo!

Offline ramaka

• ________
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 21, 2018, 15:05:12 pm »
Czy coś wyszło z tego biznesu? Sama chciałabym założyć własne studio portretowe dlatego czytam o wszystkim co mniej więcej dotyka tego tematu.